Zamknij

Napisz do nas


Imię i Nazwisko
Nr telefonu
Adres e-mail
Treść wiadomości

Strona główna > Curriculum Vitae

Curriculum Vitae


Jak pisać CV


Curriculum Vitae jest pierwszym krokiem do zdobycia pracy. Na podstawie tego, co zamieścisz w CV pracodawca wstępnie oceni Twoje kwalifikacje i umiejętności. Nieprawidłowo napisane CV często kończy się na odrzuceniu aplikacji o pracę. Dzieje się tak z kilku powodów jednak najistotniejszym z nich jest fakt, że skoro nie wiemy jak napisać CV to możemy mieć również problemy z prawidłowym wykonywaniem przyszłych obowiązków.

Poniższe porady pozwolą Państwu na uniknięciu najczęstszych błędów i ogromnie zwiększą szanse na pozytywne rozpatrzenie Państwa aplikacji.


I.  IM PROŚCIEJ TYM LEPIEJ

Osoba odpowiedzialna za rekrutację przegląda średnio kilkadziesiąt do kilkuset podań. Nie ma często czasu na uważne przejrzenie każdej oferty. Bardzo często dokonuje wstępnej selekcji poświęcając na każde CV zaledwie kilkanaście sekund!

Pamiętaj uprość swoje CV do maksimum.  Suche fakty, bez ozdobników. Doświadczenie opisz w maksimum kilku słowach na przykład:

Specjalista ds. rozwoju Lukas Bank - 2002/2011

 

II.  PROSTO, ALE CZYTELNIE

Należy tworzyć proste CV przede wszystkim po to, aby było ono czytelne i pozwalało na wyeksponowanie treści, które mają zwiększyć nasze szanse.
CV to nic innego jak reklama. To, co ma być dostrzeżone, jako pierwsze pogrub. Staraj się nie używać podkreślenia, ponieważ nie jest to zbyt mile widziane.
EKSPONUJ tylko ważne informacje. Nie rób tego z danymi osobowymi, ale w sekcji poświęconej doświadczeniu zawodowemu, edukacji czy umiejętnością.

PRZYKŁAD:

 

Wykształcenie:
2003/2008 – Uniwersytet Jagielloński wydział Prawa

 (wzrok fiksuje się na słowie wykształcenie oraz dacie, co nie jest dobre, ponieważ odciąga wzrok od meritum, czyli faktu ukończenia prawa)


Wykształcenie:
Wydział Prawa Uniwersytet Jagielloński – 2003/2008

(najważniejsza informacja dotycząca wykształcenia jest widoczna na pierwszy rzut oka)

 

III.  PISZ NA TEMAT

Każda praca wymaga różnej wiedzy i umiejętności. Skoncentruj się na cechach, doświadczeniu, wiedzy, której szuka pracodawca. Jeśli takich nie posiadasz poszukaj innej oferty.

Opisywanie swoich wszystkich umiejętności oraz całego doświadczenia zawodowego (niezwiązanych z ofertą) to pewne odrzucenie CV!

IV.  JEDNO STANOWISKO JEDNO CV

Jeśli szukasz kilku rodzajów pracy napisz dla każdej z nich odrębne CV. Nie pisz “uniwersalnego” Curriculum Vitae i nie rozsyłaj go “gdzie popadnie”.
Skup się na jakości, a nie na ilości.

 


Jak napisać CV1.  ZRÓB SZKIC

Zrób listę prac, które Cię interesują. Jeżeli lista jest długa uszereguj ją od tych najbardziej Ci odpowiadających, na “awaryjnych” kończąc.
Wypisz najważniejsze daty tj. rozpoczęcie i ukończenie danej szkoły, pracy, zajęcia.
Wypisz wszystkie swoje umiejętności, predyspozycje, zainteresowania itd. Później wybierzesz z nich te, których użyjesz w CV.
Nie opuszczaj tego kroku. Ta lista przyda Ci się jeszcze wiele razy i zaoszczędzi sporo czasu za każdym razem, gdy trzeba będzie napisać CV.


2.  WYBIERZ JEDEN WZÓR

Nie urozmaicaj sobie pracy. Wybierz jeden wzór CV i zmieniaj w nim tylko treść. Pamiętaj, że liczy się treść i przejrzystość, a nie forma. Nikt nie doceni tego, że do każdej pracy aplikujesz z inaczej wyglądającym CV.


3.  ZDECYDUJ SIĘ, JAKIE OSOBISTE INFORMACJE ZAMIEŚCISZ

Istnieje ogólna zasada, która mówi, że CV powinno zawierać wyłącznie informacje związane z Tobą, jako przyszłym pracownikiem. Zdjęcie nie jest obowiązkowym elementem CV, jednak stało się standardem, więc może warto je zamieścić?!

Dlaczego? W świetle prawa niedopuszczalne jest, aby dyskryminować kogoś ze względu na powyższe cechy, a niestety często pierwszym kryterium jest płeć, wiek, stan cywilny itd.

Czy to zrobisz zależy jedynie od Twojej woli.


4.  STWÓRZ PRZEJRZYSTY UKŁAD CV

Zacznij od imienia i nazwiska. Oczywiście dodaj posiadane tytuły, stopnie naukowe itd.
Następnie zamieść dane osobowe. Obowiązkowo adres zamieszkania oraz dane kontaktowe (telefon/mail). Reszta zależy od Twojego wyboru.
Kolejnym krokiem będzie doświadczenie zawodowe/wykształcenie.
Zakończ CV wymieniając dodatkowe umiejętności/posiadane języki obce/członkostwa w stowarzyszeniach itd. Możesz wymienić również swoje zainteresowania. Nie polecam tego chyba, że są one związane z przyszłą pracą. Marynarz na pewno powinien lubić podróże. Strażnik więzienny już nie bardzo.

Pamiętaj, żeby zakończyć CV klauzulą:

„Wyrażam zgodę  na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustaw  z dn. 29.08.97 roku o Ochronie Danych Osobowych Dz. Ust. Nr 133 poz 883, z późniejszymi zmianami).”


5.  PRAWIDŁOWO SFORMATUJ SWOJE CV

Czy wysyłasz Swoje CV pocztą elektroniczną czy je drukujesz pamiętaj, żeby było napisane w popularnych rozszerzeniach plików np. .doc czy.pdf. Jeżeli osoba rekrutująca nie będzie w stanie odczytać pliku wiesz, co się stanie…
Nie używaj “udziwnionych” czcionek. Jeden rodzaj wystarczy np. Times New Roman cz Arial. Jeśli chcesz wyeksponować treść pogrub ją, pochyl.

Nie używaj kolorów. Biała kartka, czarne litery. Nie ma od tego wyjątków!


6.  WYRÓŻNIJ SIĘ

Bądźmy szczerzy wszystkie CV będą podobne. Jeżeli jednak zanosisz je osobiście to włóż je w plastikową koszulkę. Pamiętaj, że być może pracodawca określił formę, w jakiej ma być złożone. Stosuj się do niej.


7.  PISZĄC CV UNIKAJ:

  • Ogólnikowych informacji
  • Nieprawdziwych danych
  • Samochwalstwa
  • Opisywania problemów rodzinnych i osobistych
  • Błędów gramatycznych i stylistycznych
  • Niechlujstwa

 

 

 

WZÓR CV:

WZÓR CV EUROPEJSKIEGO: